Ну, не перебільшуватимемо з самого початку – безкомпромісності там особливо не спостерігається, а чи була вона колись – велике питання. Навіть зараз, після всього жаху, що творить росія в Україні, на вулиці, у маршрутці чи по радіо в нашій країні іноді почуєш пісню від тамтешніх рокерів. Ми зробили просто невелику добірку висловлювань та інформації про тих, кого згадали, особливо не заглиблюючись у питання, хто з них більш трушний.
Сказали слово
Мало хто чітко висловилися проти війни. Але такі люди є і ми їм вдячні.
Гребенщиков: «Ця війна – божевілля та ганьба Росії». Мабуть, найчіткіше і безперечніше.
Макаревич багато сказав, засуджуючи агресію Росії в Україні, але найбільш широко стала відома його фраза, написана через 10 днів після початку масштабного вторгнення: «Щоб так обісратися в розрахунках, треба взагалі не бачити реальної картини того, що відбувається. А якщо ти її не бачиш — як ти правиш?». Але тут справа не в розрахунках. Зовсім не в розрахунках.
«Ногу звело» – Макс Покровський на початку березня випустив сингл «Нам не потрібна війна!», отримав масу хейту від слухачів, та потрапив до списку небажаних артистів у Росії — їм просто не дають майданчиків під виступи. У цей список, який розсилають місцевій владі Росії є, наприклад, Борис Гребєнщиков, а є й українські артисти, як, Макс Барських, який зараз вступив до київської тероборони.
«Таракани!»: «Друзі, ви всі знаєте, що 24.02.2022 сталася безпрецедентна подія, яка представлялася нам тільки в страшному сні: лідери Росії фактично наказали бомбити сусідню державу. Ми вважаємо, що в такий момент ми не маємо ні морального права, ні бажання займатися суто розважальною діяльністю, а перетворювати концерти виключно на антивоєнні демонстрації було б некоректно по відношенню до певної частини слухачів. Ми виступаємо різко проти війни і засуджуємо дії людей, які дають такі накази. Ми вважаємо Україну та її мешканців братами».
Говорять ще, що такі гурти та виконавці, як Louna, «Кіс-Кіс», Олександр Цой, «Йорш», «Муракамі» різко засудили агресію, але ми не перевіряли, — не особливо знаємо, хто це, але спасибі.
Як би позиція
Досить велика група артистів, які «проти війни», але не хочуть висловлюватися рішучіше.
Земфіра: в інстаграмі напис «Ні війні!» на чорному тлі.
Група «Кіно» – «за мир»: «Група КІНО проти війни. І завжди буде проти війни. Ми – за мир».
Юрій Шевчук в офіційному інстаграмі ДДТ залишив пояснювальну: Я, Юрій Шевчук та група ДДТ, проти війни! Міру-мір!» М’яко кажучи, «міру-мір» — не те, що хотіли б почути від рокера, якого багато хто вважав совістю суспільства на росії. А — так, величезна трагедія, не уточнюючи, хто її створив.
Мумій троль – Лагутенко 24 лютого запостив фото з текстом своєї старої пісні ««Мне бы твои пули Переплавить в струны, Может быть Другая песня Получилась бы?» А 2 березня написав – «Ми вирішили зупинити нашу концертну діяльність. Понад два десятки років нашою роботою було писати пісні, які об’єднували слухачів Росії, України та інших країн». Таке ось об’єднання вийшло. Власне, все.
Звичайні рашисти
Тут є свій діапазон – від кришталевої чичеринської упоротості до умовно «підтримаю своє начальство завжди». Але тим не менше.
«Агата Крісті»: Вадим Самойлов (старший брат) — істинно віруючий у велич росії, інакше кажучи – простий z-нацист, антиліберал, і ось це все. Молодший Гліб – навпаки, підтримує Україну. Присвятив пісню загиблим бійцям Революції гідності, брав участь у акціях проти путінського режиму.
Чичеріна – ну просто z-хвора, причому настільки, що навіть у «Л/ДНР» від неї місцеві вже просто тікають, щоб не слухати «концерт».
Кінчев – повернутий на московському православ’ї, любить на їхнєму ТБ поміркувати про «проблеми на Україні». Дає концерти – з владою все гаразд. Загалом, додати нічого.
Кіпелов не надто відсвічує в останні роки, після 24 лютого не проявився ніяк. Але практично визнав окупацію Криму, беручи участь у байк-шоу за кордоном. Ну і така цитата, наприклад, ще з 2017 року: «А ось мені цікаво, чому свого часу українці не дуже упиралися, коли раптом на їхню голову впав Крим? Я розумію, що це було зроблено Хрущовим, який шукав підтримки в Україні у боротьбі зі своєю внутрішньою опозицією. Треба було дати українцям такий шматок, щоб їх якось задобрити. Та й сам Хрущов теж виходець звідти. Чомусь на той час ніхто з цього приводу копій не ламав». Виявився ватаном звичайним.
Олександр Ф Скляр та гурт «Ва-БанкЪ» 1 квітня випустили альбом «Старі танцюють». Танцюють, суки. А ще Олександр Ф. Скляр став на ОТР вести музичний проект «Пісня лишається з людиною». Ще він, наприклад, внесений до бази «Миротворець» як посібник терористів – незаконно перетинав державний кордон України, брав участь у відкритті так званого представництва ДНР у столиці Греції Афінах у 2017-му.
Чайф – Шахрін вважає, що «Зараз артист має бути разом із країною» (інтерв’ю триденної давності, вже після розбомбленого Маріуполя та багато чого іншого). А, він ще з 14-го називав українців фашистами, ой-йо.
Сурганова ще у 2016 була нев’їзною в Україні за відвідування окупованого Криму. Арбеніна концертує та відома лише тим, що лається з охороною на концертах. Обидві — ані слова проти війни.
***
Навіщо ми їх перерахували? Ну, як же. Рок – там, де він з’явився на початку, на заході – був музикою протесту. Справою честі та принципу музиканта вважалося висловитися зі сцени проти війни у В’єтнамі. Це іноді набувало досить дивних і диких форм – згадаємо Роджера Уотерса, який любить усіх мерзенних диктаторів, включаючи путіна, і розповідає, що вони кращі за західних політиків.
Російські рокери кажуть – ну, мовляв, якщо ми почнемо висловлюватися проти – не зможемо працювати, «перекриють кисень», заборонять концерти тощо. Їхня справа, звичайно. Але тим в Україні, хто ще хоче слухати це – просто знайте, хто ваші кумири. Так, вони хочуть виживати. Бажання зрозуміле, але до року відношення воно не має.
Звичайно, багато хто з них, причому найбільш яскраві, не дожили. Але якщо ми згадаємо, наприклад, уподобання Лєтова під кінець життя, то не дуже хочеться уявляти, на чиєму боці вони були б зараз.
Раніше на Muse – На концерті на підтримку України Ед Ширан, Палома Фейт та Джамала зібрали майже $15 млн.
Коментарі