Історичний центр Одеси відтепер під захистом ЮНЕСКО

25 січня у Парижі за прискореною процедурою історичний центр міста Одеса був визнаний всесвітньою культурною спадщиною ЮНЕСКО. Це історична дата для Одеси. Для цього знадобилося понад 10 років (центр міста номінували на внесення до списку ще у 2009 році), а підготовка тривала ще довше.

Одеська Філармонія (Нова біржа). Фото Івана Страхова

Попри намагання росії зняти «одеське» питання з порядку денного, рішення було прийняте. Номінаційне досьє крок за кроком пройшло усі необхідні стадії та було схвалене Комітетом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Ще 11 серпня 2022 Одеський виконком затвердив перелік визначних будівель-пам’яток Одеси для розміщення на них відмітного знака «Блакитного щита». Загалом в переліку зазначалася 51 пам’ятка, серед яких:

Воронцовський палац, стайня і бельведер цього комплексу (ця пам’ятка архітектури в центрі Одеси постраждала від одного з ракетних обстрілів міста російськими військами у травні);
– будинок Потоцького, Маразлі;
– сходи Приморські (Гігантські, Бульварні, Потьомкінські);
– Стара біржа;
– будівля Археологічного музею;
– будівля Англійського клубу;
– Одеський театр опери та балету;
– будинок Руссова, тощо.

Статус об’єкта Всесвітньої спадщини звертає більше уваги до об’єкта / пам’ятника / міста, але не збільшує шанси на його збереження в ході війни. У перспективі він може принести гроші на збереження об’єкта у належному стані, реставрацію. Але як насправді статус відіб’ється на реальному стані центра Одеси, поки достеменно невідомо.

Раніше на Muse – Імперські символи: в Одесі знесли пам’ятники Катерині ІІ та Суворову

Коментарі

вгору