В Україні буде створено єдину базу ДНК

ДНК-база допоможе ідентифікувати осіб, які вчинили кримінальні правопорушення та допомагати розпізнавати тіла чи останки людей. Створення такої бази є актуальним в Україні — особливо для розкриття воєнних злочинів від російської агресії. Подібні бази даних є у США, Польщі, Німеччині, Італії, Іспанії, Франції.

Верховна Рада ухвалила закон «Про державну реєстрацію геномної інформації людини», згідно з яким в Україні впроваджуватиме єдину базу даних ДНК. Дані, які будуть вносити до реестру, будуть конфіденційними та доступними лише спецорганам. Здати біологічний матеріал можна буде добровільно або обов’язково за кошти держбюджету — в окремих прописаних випадках. Також до бази будуть вносити дані осіб, які вчинили злочини проти:

  • основ національної безпеки України;
  • життя, здоров’я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи;
  • власності;
  • громадської безпеки;
  • у сфері обороту наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів;
  • проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Раніше ж у базі даних геномної інформації було внесено приблизно 45 тисяч зразків — половина з них встановлені зі слідів, вилучених із місць скоєння злочинів і ще одну четверту становили ці зразки підозрюваних осіб. Завдяки цьому в період з 2001 до 2020 року Національна база даних ДНК країни змогла зафіксувати 731 тисячу збігів за нерозкритими злочинами.

Новий закон регулюватиме створення та функціонування ДНК-бази, удосконалити роботу правоохоронних органів у розкритті злочинів та покращити розшук пропавших безвісти та ідентифікацію невпізнаних осіб. Зокрема, це стосується і військових, які загинули під час повномасштабної війни. Створення бази ДНК є особливо важливим та актуальним в Україні для розкриття воєнних злочинів від російської агресії.

Раніше на Muse — Українська вчена Марина В’язовська отримала найпрестижнішу математичну нагороду світу

Коментарі

вгору