Мікроби Землі еволюціонували, щоб поїдати пластик

Безліч земних мікроорганізмів змінилися за останні десятиліття таким чином, щоб переробляти пластик, якого на планеті стало дуже багато. Такого висновку дійшли вчені дослідницької команди з Технологічного університету Чалмерса у Швеції.

Вчені проаналізували понад 200 мільйонів генів у зразках ДНК, взятих із навколишнього середовища, та виявили 30 тисяч різних ферментів, які можуть руйнувати 10 різних видів пластику. Результати дослідження були опубліковані у журналі Microbial Ecology, пише The Guardian.

З’ясувалося, що кожен четвертий із проаналізованих організмів містить ферменти для розкладання пластику. Причому кількість і тип ферментів збігаються з масштабом і типом пластикового забруднення серед існування мікроорганізму.

«Ми не очікували знайти таку кількість ферментів у такій кількості різних мікробів та середовищ існування. Це дивовижне відкриття, яке дійсно ілюструє масштаб проблеми», — заявив професор Ян Зрімек.

Зразки ґрунту були взяті у 169 місцях у 38 країнах світу. Вони містили 18 тисяч ферментів, що руйнують пластик. За словами вчених, майже 60% нових ферментів не вписуються в жодні з відомих класів ферментів. Дослідники припускають, що ці организми розкладають пластик методами, які раніше не були відомі науці.

У планах вчених – на основі результатів дослідження створити колонії мікроорганізмів, які можна використовувати для швидкого розкладання різних типів полімерів.

Раніше на Muse – SpaceX розпочала програму переробки СО2 з атмосфери на ракетне паливо

Коментарі

вгору