У космос запустили телескоп, який 25 років створювали 17 країн. Що в цьому особливого

25 грудня, на европейське Різдво, з космодрому Куру у Французькій Гвіані у космос запустили «Джеймс Вебб». Його повна назва Космічний телескоп ім. Джеймса Вебба — або JWST (James Webb Space Telescope). Жартівливо цю абревіатуру розшифровивали як Just Wait Space Telescope, – «космічний телескоп “просто зачекай”».

Це найбільший, найпотужніший і найдорожчий із апаратів такого штибу, які будь-коли створювало людство. У чому його унікальність і чого від нього чекають?

Вартість цієї місії перевищує 10 мільярдів доларів, над втіленням її працювали спеціалісти з 17 країн на протязі 25 років. Це було так довго та дорого, що у 2016 проект навіть планували згорнути на півдорозі, але наукова спільнота його відстояла.

Навіщо потрібен James Webb Space Telescope і в чому його унікальність?

Телескоп, який, складений у спеціальному відсіку ракети-носія «Аріан-5», вирушив на орбіту 25 грудня з космодрому Куру у Французькій Гвіані, через 29 днів має досягти точки Лагранжа L2, розгорнувши дорогою теплозахисний екран та оптичну систему. Згідно розрахунків, телескоп має працювати сіл 5 до 10 років.

Найпотужніший телескоп із величезним — 6,5 метрів — складовим дзеркалом (а повні його розміри — більше як 20 метрів заввишки і понад 14 метрів завширшки) працюватиме в інфрачервоних діапазонах. Від нього чекають дуже багатьох наукових відкриттів, у тому числі перших зображень перших зірок та визначення придатних для земного життя екзопланет.

Що очікують науковці від «Джеймса Вебба»:

За його допомогою астрономи досліджуватимуть екзопланети. Сьогодні їх відомо кілька тисяч, але частіше за все дослідники взагалі не бачать їх безпосередньо через їхні малі розміри та велику відстань до них.

Він буде здатен «зазирнути» углиб Всесвіту на відстань 13,5 мільярдів світлових років, а отже побачити, що відбувалося в ньому майже одразу після народження у віці всього лиш 100 мільйонів років. Завдяки цьому ми зможемо краще зрозуміти, як Всесвіт розвивався і став таким, як ми його знаємо.

JWST спостерігатиме за чорними дірами і навіть за зовсім близькими за космічними мірками об’єктами, розташованими у нашій Сонячній системі. Особливо його цікавлять «супутники-океани», такі як Європа (супутник Юпітера) і Енцелад (супутник Сатурна). Обоє зовні вкриті льодом, під яким розташований океан. Дослідження процесів, які там відбуваються, може пролити світло на походження життя на нашій планеті.

Раніше на Muse – SpaceX розпочала програму переробки СО2 з атмосфери на ракетне паливо

Коментарі

вгору