Герніка, 1937 – Україна, 2022. У Парижі художник презентував концептуальний арт-проект на підтримку України

У Сорбонні (Паризький університет) 24 лютого відбувся арт-проект «Герніка, 1937 – Україна, 2022», присвячений річниці вторгнення росії в Україну. В рамках цього проекту дві роботи – копія «Герніки» Пабло Пікассо та нова робота художника-концептуаліста Жана П’єра Рейно – були презентовані у внутрішньому дворі Арт галереї Сорбонни.

Презентація проекту у Сорбонні 24 лютого. Фото Варвари Карпеченкової

Згідно з задумом Жана П’єра Рейно, дві роботи розміщені одна навпроти одної: з одного боку – репродукція «Герніки», а з іншого – оригінал роботи «Україна».

Французький художник бажає подарувати Україні картину так само, як Пікассо подарував свій твір республіканській Іспанії. Саме тому картина повністю зроблена під цю ініціативу.

Роботи пробудуть у Сорбонні два місяці, з 24 лютого до 24 квітня, після чого будуть передані українському посольству в Парижі з проханням представити ці дві роботи в одному з українських музеїв.

Треба сказати трохи більше про проект та чому саме була обрана «Герніка». Як зазначила у коментарі Muse Варвара Карпеченкова, арт куратор Галереї Сорбонни,  «Герніка» являє собою найсимволічніший витвір мистецтва 20-го століття. Вона викриває дурість, жахи і жорстокість війни.

«Самі художні роботи у Жана П’єра Рейно радикальні. З того моменту, як робота стає радикальною, вона захоплює нас, вона транслює наші страхи, здатна збудити наші почуття. Художник створив щось абсолютно неймовірне з ефектом балансу і дисбалансу, з радикальною символікою знаків.

Потрібно також розуміти, що картина зовсім не у фігуративному стилі. Куратори проекту обрали абстрактного художника, щоб уникнути фальшивої копії та імітації сюжету Герніки.

“Україна” Жана П’єра Рейно

Робота представляє три великі знаки «стоп», як символ перешкоди на шляху до свободи, які несуть із собою війна, насильство і варварство. Символізм цього знака універсальний, тому що його знає весь світ. Художник використовує дорожній знак, як заклик до того, щоб зупинити війну, так само реактивно як ми зупиняємо свій хід на дорозі.

Твори мистецтва для Жана П’єра Рейно – насамперед знаки, які можуть викликати реакцію. Мистецтво вже від початку є символом, тож художник наче створює знак зі знака.

«Герніка» Пабло Пікассо

Головна і фінальна мета цієї події – передати дві роботи, що складають комплект, в Україну, в надії, що вони будуть виставлені на очі українській публіці і доступні кожному, хто захоче побачити ансамбль цих робіт.

Ця мистецька подія також увійде до книги, де детально буде проведена паралель між символом картини Пікассо і Жана П’єра Рейно. Ця книга буде видана українською, французькою та англійською мовами.

Презентація проекту у Сорбонні 24 лютого. Фото Варвари Карпеченкової

Книга буде наповнена фотографіями війни, зробленими українським військовим фотографом. Формат книги буде 30 см на 40 см із вовняної тканини, схожої на мішки з-під картоплі, з військовою або рукописною типографікою», — зазначила Варвара Карпеченкова.

Раніше на Muse – «Мови війни». В Одеському худмузеї виставили найбільш виразні проєкти українських художників з 24 лютого

Коментарі

вгору