Gustar у Молдові: найяскравіший фестиваль, «Калуш» та підтримка України, і Брегович, що не доїхав

Наприкінці серпня, у вихідні з 18 по 20-е в культурно-природному заповіднику Orheiul Vechi (Орхейул Векь, — Старий Орхей) за 40 кілометрів від Кишинева пройшов один із найяскравіших і найбільш очікуваних у Молдові Gustar Music Festival. Оскільки він традиційно з 2010 року проходить у цьому місці, йдеться не лише про музику, а й про культуру у ширшому значенні. Але й із музикою все було просто неймовірно.

На сцені «Густара» (це старе слово з латинським корінням, що означає «серпень») виступили відомі молдавські та іноземні артисти. Гості могли не лише послухати їх виступи, а й скуштувати найсмачніші страви молдавської, балканської та європейської кухні, продегустувати молдавські вина, взяти участь у майстер-класах та різноманітних активностях.

Хто ж виступав у долині Старого Орхею? Це українці, переможці Євробачення минулого року гурт KALUSH ORCHESTRA; відомий румунський гурт Bosquito; Elena Gheorghe (Румунія) з новим шоу «Armâna Mea»; Trio Mandili (Грузія); артистка та авторка пісень Minelli (Румунія). Ще – молдавські музиканти та гурти, серед яких композитор та інструменталіст Valentin Boghean, а також Tharmis & Valentin Uzun.

Хедлайнером діджейської програми став DJ Shantel (Німеччина), також виступили діджеї з Молдови та інших країн.

Не обійшлося без скандалу: у програмі фестивалю був заявлений виступ Горана Бреговича, проте його з групою вже після прильоту до Кишинева не впустила у країну Прикордонна поліція Молдови. Там пояснили: Горану Бреговичу з 2022 року заборонено в’їзд до країни. У відомстві також наголосили, що заздалегідь попередили про це організаторів фестивалю. Проте сам Брегович написав, що це було для нього несподіванкою. Втім, чогось подібного слід було очікувати, адже хоча останнім часом артист не говорить про політику і не світиться у скандалах, йому давно заборонено в’їзд в Україну після того, як у 2015 році він давав концерти в окупованому Криму, і говорив при цьому, що йому байдужа реакція на це в Україні.

Додамо, що участь цього балканського артиста б сприймалася дивно з урахуванням того, що гості дуже тепло підтримали Україну, і навіть мали можливість задонатити на ЗСУ.

Переказувати, як це було, звичайно ж, марно – але сподіваємося, що фото та відео дадуть певну уяву.

Нашого «Калуша» приймали дуже тепло. На фото можна бачити хлопця із плакатом KALUSH, – як ми дізналися, плакат принесли місцеві, мешканці Молдови, і вони спеціально приїхали на «Калуш».

Декілька українців теж були на фестивалі – і їм висловлювали підтримку, побачивши прапор нашої країни.

«Ми були з прапором України, кілька людей підійшли та сказали, що хочуть обійняти. Програма була розважальна, пісень про війну не було, це й зрозуміло, все ж таки люди прийшли відпочивати. За програмою, це була презентація сучасної української популярної музики з акцентом на молодь. На екрані за сценою відтворювалися ролики з козаками та українськими поетами та письменниками. А ще – на екран періодично виводили QR-код для донатів на ЗСУ.

Судячи з реакції глядачів було видно, що пісні їм уже знайомі, тобто їх слухають у Молдові», — сказала нам Марія, українка, яка зараз живе у Молдові та приїхала на фестиваль.

Звичайно ж, тут також усі знають «Стефанію» — хіт, з яким музиканти підкорили Євробачення. Її «Калуш» двічі виконував «на біс». А ще – у відповідь на слова артистів «Слава Україні» весь зал голосно відповідав «Героям слава!»

Загалом, як передає наш кореспондент із Молдови, і без Бреговича фестиваль вийшов приголомшливим і не тільки у музичному плані. Атмосфера була неймовірною – на жаль, в Україні вже встигли підзабути ці відчуття після початку війни з росією у 2014 та особливо – після повномасштабного російського вторгнення 24.02.2022. Але усе повернеться – варто у це вірити.

Фото, відео – Оксана Грицюта

Раніше на Muse – Ми — світлі люди. Олександр Якимчук презентував фотовиставку «Війна мине. І буде весна»

Коментарі

вгору