Чумні ночі Орхана Памука

Великий роман про чуму та ізоляцію знаменитого не тільки своїми книгами, а й здатністю говорити «непопулярну» правду, турецького письменника Орхана Памука вийшов у видавництві Фоліо у перекладі Наталі Талалай. Чому це важлива та цікава подія, читачам Muse розповідає поетеса, письменниця Олена Боришполець.

Роман «Чумні ночі» переносить нас на вигаданий острів, у центр епідемії чуми в Османській імперії XIX століття. Жителі острова – православні греки і, звісно, турки, які проповідують іслам.

Це перший за п’ять років роман Нобелівського лауреата. Оповідання його змінюватиме курс і водитиме читача в різні абсолютно за посилом форми літератури. Звісно, письменник не зупиниться, як може здатися на початку книжки, на розповіді про те, що ж таке пандемія понад сто років тому.

«Чумні ночі» – це гра Памука в «що було б, якби?». І гра ця розгортається на полях любові, релігії та історії.

Нобелівську премію письменник отримав 2006 року як автор, «який у пошуках меланхолійної душі рідного міста знайшов нові символи для зіткнення і переплетення культур». Це переплетення культур і відкрите проговорювання подій, пов’язаних із насильством над деякими з них, перетворило письменника на його батьківщині на опальну персону.

«Те, що сталося з Оттоманськими (турецькими) вірменами 1915 року, було найбільшим секретом, прихованим від турецької нації; ці події були табу. Але зараз ми повинні бути в змозі говорити про минуле.»

Ця цитата про геноцид вірмен з його інтерв’ю BBC 2005 року поклала початок судовому процесу над ним. Його звинуватили за 301 статтею кримінального кодексу Туреччини, вона передбачає позбавлення волі строком до трьох років за образу Туреччини і турецької ідентичності. Але 2006 року, в перспективі вступу Туреччини до Європейського Союзу, Міністерство юстиції відкликало свій позов. Звинувачення Памука викликали хвилю реакцій далеко за межами Стамбула. З офіційною заявою на його підтримку виступили всесвітньо відомі письменники — Жозе Сарамагу, Габріель Гарсіа Маркес, Ґюнтер Ґрасс, Умберто Еко, Карлос Фуентес, Хуан Гойтісоло, Джон Апдайк і Маріо Варґас Льоса. Справа Памука заморожується.

Не відмовившись від свого права на свободу слова, великий стамбулець стає об’єктом ненависті і на певний час залишає оспіваний ним Стамбул.

Проза Орхана Памука містить у собі багато ностальгії, яка часто межує з тугою, вона обов’язково віддає орієнтальною екзотикою і філософією, і даром провести читача в будь-який пункт призначення, нетривіальними шляхами.

Найвідоміші романи Орхана Памука:

«Сніг»

Ка – поет, який повертається до Туреччини після 12 років політичного вигнання в Німеччині. Він вирушив до Карса з кількох причин: по-перше, як журналіст, на прохання стамбульського знайомого журналіста для розслідування серії самогубств юних дівчат; по-друге, в надії зустріти жінку, яку він знав. Важкий сніг приблизно на три дні відрізає Карс від зовнішнього світу. За ці три дні Ка розмовляє з такими людьми, як колишній комуніст, прихильник світської влади, фашистський націоналіст, ймовірний ісламський екстреміст, помірковані ісламські діячі, молоді курди, військові, співробітники секретної служби, поліцейські та актор-революціонер. Під час вимушеної ізоляції міста в Карсі відбувається військовий переворот.

«Ім’я мені – Червоний»

Суть сюжету – боротьба художників двох шкіл: традиційної, що повторює весь накопичений досвід багатьох поколінь художників Сходу, творчо його доповнює, але залишається в рамках традиції, і сучасної, яка познайомилася з принципами європейського живопису, з такими новаторськими прийомами, як перспектива, портретна схожість, і намагається використовувати їх. Один із художників, боячись викриття і заборони ортодоксами нових методів малювання, змушений вдатися до вбивства іншого художника, якого він підозрює у зраді.

«Музей невинності»

Неймовірно зворушлива і ніжна книга про Стамбул, про кохання і про втрачений шанс на щастя. Музей невинності, створений письменником у Стамбулі існує насправді – це одночасно і музей кохання, і музей книги, і музей історії міста 1940-1990 років. В останньому розділі роману вміщено квиток, за яким можна один раз його відвідати.

«Стамбул. Місто спогадів»

Мемуар про Стамбул і найзнаменитіша книга письменника. Береги Босфору, культура місця, образи міста і прожитого в ньому, все це, безумовно, майстерно підносить читачеві закоханий у Туреччину Памук. Саме за цю книгу, зокрема, йому і присудили Нобелівську премію.

З 2007 року письменник читає курс «Мистецтво роману» в Колумбійському університеті.

2021 року на Орхана Памука знову порушили справу за статтею 301 Кримінального кодексу Туреччини, за звинуваченням в образі Ататюрка і турецького прапора в романі «Чумні ночі».

 

Раніше на Muse – Зорба и азиаты. Book Muse с Еленой Боришполец

Коментарі

вгору