Спотворення дійсності. Прикмети війни у мирній Одесі

24 лютого, з початком бойових дій на території нашої держави, змінилось життя усіх українців. Війна так чи інакше торкнулась кожного, і дала зрозуміти, що таким, як раніше, воно вже ніколи не буде. Соціальна його сфера також зазнала метаморфози: у вжиток увійшли такі поняття, як «повітряна тривога», «прильоти», «донати на ЗСУ», «комендантська година», «бомбосховище»…

Міста стали перетворювати у фортеці – екстер’єр Одеси, у тому числі, обзавівся новою атрибутикою: протитанковими їжаками, габіонами, заклеєними малярною стрічкою чи скотчем вікнами, табличками, які попереджують про міни, маскувальними сітками, оголошеннями з адресами бомбосховищ. Змінилась і звичні графіті на вулицях та рекламні білборді.

У перші дні такий антураж викликав у мешканців суперечливі емоції, бо, з одного боку, здавалося: вони декорації для чергової кінострічки про війну, але, з іншого, приходило поступове усвідомлення того, що це не муляж, а справжні укріплення, які служать для захисту людей. І це лякало. Лякала невідомість…

Та з часом, коли життя в Одесі у військових реаліях потрохи налагодилось, а потреба у подібному «реквізиті» поки, на щастя, звелася до мінімуму, усі ці їжаки та заклеєні вікна сприймаються вже за щось звичне, вимушена складова частина нашої оточуючої дійсності, що сильно змінилася.

У творчому сприйнятті фронтові риси міста стали навіть вписуватися у неї: стрічка на вікнах може виглядати як візерунки, маскувальні сітки служити завісою для різних театральних перфомансів, мішки з піском перетворитися на об’єкт для фотосесій, а протитанкові їжаки слугувати реквізитами для вистав.

Незважаючи на подібне художнє бачення сучасного одеського пейзажу, ні в якому разі не можна забувати про основне призначення цих його нових деталей. Війна продовжується – вони можуть бути використані за своїм безпосереднім призначенням. Стерти їх з карти міста дозволить тільки перемога в ній, а нагадати – світлини тривожних одеських днів 2022-го.

Фото В’ячеслава Онищенка

Текст Майї Макєєвої

 

Раніше на Muse – Сезон, який не настав. Малолюдні пляжі Одеси, осінь, зима та метеостанція

Коментарі

вгору