Магія фотографічного мистецтва: яскрава лекція Олександра Якимчука

З самого початку історії цивілізації людина намагалася зробити кроки до творчості, самовираження. Інструменти для цього можуть бути різними – викопна вохра із золою, дагеротип або цифрова фотокамера. Навіть якщо у вас не дуже досконале обладнання, але є ідея та вміння використати інструменти – то ви зможете реалізувати свій задум. Такої думки тримається фотограф Олександр Якимчук, який провів лекцію про історію фотографії в Єврейському музеї Одеси. Саме це він продемонстрував наприкінці своєї лекції, коли змусив працювати артефакти з історії фотографії.

Однак спочатку Олександр розповів глядачам про історію фотографії, предтечою якої він вважає мистецтво первісних людей – що й демонструє на прикладах живопису з печери Шове у Франції.

Олександр розповів, як зароджувалася фотографія, чому сприяло відкриття у 17 – 18, у в основному у 19 сторіччі хімічних процесів, які зрештою зродили можливим фіксацію зображення, написаного світлом, на тому чи іншому носії. Офіційно днем народження фотографії вважається 7 січня 1839 року, коли французький фізик Франсуа Араго зробив доповідь про дагеротипію на спільному засіданні Французької академії наук та Академії образотворчих мистецтв. Винахідником дагеротипії був Луї Жак Дагерр, який опублікував спосіб одержання зображення на мідній пластині, вкритій сріблом.

Ті хто прийшли на лекцію, з цікавістю послухали про розвиток фотографії, узнали про значну кількість жінок які внесли свій внесок у цей розвиток, дивились знімки перших років та десятиліть розвитку мистецтва. Вони узнали що в їх рідній Одесі фотографічне товариство з’явилось першим з міст усієї Східної Європи, тут було багато любителів та професіоналів, багато студій. Розповів Олександр і дивовижну історію світлин фотографа Вікентія Кугеля, який знімав Одесу близько 40 років, а його фотоархів ледве не був втрачений, але потрапив до рук Олександра і був перетворений на розкішний фотоальбом.

Зі ще більшою цікавістю люди дивились на справжню фотокамеру з колекції Олександра Якимчука, якій більше 100 років – це діюча модель.

Але справжнім дивом стала фінальна частина лекції – коли майже усі присутні стали учасниками фотоексперименту. Олександр приніс старий фотографічний папір великого формату, до якого – у темряві, при червоному світлі – учасники приклали свої долоні. Потім увімкнули світло, а експозицію майстер визначив у 12 секунд. Після виключення світла папір занурили у кювету: спочатку з проявник, потім з водою, і згодом – з закріплювачем. Підсумок – світлина долонь людей, які взяли участь у цьому майже магічному експерименті. Справжнє диво, до якого усі були причетними.

Раніше на Muse – Ми — світлі люди. Олександр Якимчук презентував фотовиставку «Війна мине. І буде весна»

Любов, біль та очікування дива: поляроїдний фотопроект Олександра Якимчука

Коментарі

вгору